Виртуальное путешествие по городам США
Тема урока: Виртуальное путешествие по городам США.
Цели урока:
1. Совершенствовать речевые навыки на основе текстов страноведческого характера.
2. Совершенствовать навыки чтения с извлечением заданной информации
3. Развивать языковую догадку и зрительную память учащихся.
4. Воспитывать уважение к традициям США.
Оборудование: 11 компьютеров (кабинет ИВТ), локальная сеть, выход в Интернет.
Ход урока
Этапы урока | Деятельность учителя | Деятельность учащихся |
I.Введение в урок Слайд № 1 | Good morning! How are you? Are you ready for the lesson? Look at the screen and read the theme of our lesson all together. What does it mean in Russian? We have an unusual lesson today. You will make 3 presentations. | I am OK. We are good. Yes we are. All together: “USA cities virtual tour?” «Виртуальное путешествие по городам США» |
Слайд № 2 | What do we expect to learn at the lesson? l To improve reading and speaking skills. l To train vocabulary on the topic “City”. l To enlarge cultural knowledge about the USA. l To use computer skills for learning purposes. | |
Слайд № 3 | Plan of the lesson: l Fresh up! Remember what you are already know about some US cities. l Vocabulary. What useful words and expressions you remember about the topic “City”? l Reading. Making presentations in groups of 3. l Speaking. Groups tell the class about a city. l Discussion. Which of the cities would you like to visit and why? | |
II. Речевая зарядка. Слайд № 4 | Answer my questions: 1) How many states does the USA consist of? 2) What city does not belong to any state? 3) In what city can we see the UN building? 4) In what town was Coca-cola invented? 5) What American place of interest is known to many children of the world? Where is it situated? 6) Where did the first skyscraper appear? | P1: 50 states Washington D.C. In New York Atlanta Disney Land Chicago |
Слайд № 5 | The next task. Match the cities and the pictures! | P1: 1 C P2: 2 A P3: 3 B |
Слайд № 6 | Lets read the next slide! Use the vocabulary on the hand-outs, please (учитель раздает листы со словами) | |
Слайд № 7 | And now let’s read how to make the presentation. l General Information Description, population, general characteristics. l Location Where the city is located, what cities are nearby. l History When the city was founded, under which circumstances. l Attractions What places of interest you can enjoy there. | |
Слайд № 8 | As the example look at the screen! Here is the slide about Las Vegas. | |
Слайд № 9 | How to find the sites on the internet? Orlando, Florida www.usatourist.com/english/places/florida/orlando.html New Orleans, Louisiana www.usatourist.com/english/places/louisiana/neworleans.html www.usatourist.com/english/places/louisiana/attractions.html Chicago, Illinois www.usatourist.com/english/places/illinois/chicago.html | |
Слайд № 10 | Let’s read the conditions of our work! l Contents – according to the plan. l Design – according to the example or better. l 1 student works in Internet and makes the presentation in PowerPoint, the others make notes and prepare for the oral presentation. l The members of each group get the same mark. l Time limit – 30 minutes. | |
Слайд № 11 | OK. Let’s begin our work! Good luck! | Уч-ся выполняют презентации |
Презентация “Optical illusions” | All the rest, my dear guests! Let’s have fun! презентация «Оптические иллюзии» | |
Слайд № 12 | And now let’s listen to the presentations! But, While listening, make notes to decide what city you would like to visit and why. Name at least 3 reasons. | Учащиеся выступают со своими презентациями |
Слайд № 13 | Discussion! Express your opinion on the question – what city would you like to visit and why? Name at least 3 reasons. | |
Слайд № 14 Подведение итогов | Ad now the results of our lesson: l What new things have you found out at the lesson? l What did you learn to do? l Would you like to know more on the topic of the lesson? Thank all of you for your work! | |
- Общеобразовательное учреждение Учитель Рабочие программы, тематическое планирование Английский язык 9 класс
- Общеобразовательное учреждение Учитель Рабочие программы, тематическое планирование Английский язык 10 класс
- Общеобразовательное учреждение Учитель Рабочие программы, тематическое планирование Английский язык 11 класс
Муниципальное общеобразовательное учреждение
«Средняя общеобразовательная школа №1»
п. Кавалерово
Разработка внеклассного мероприятия для учащихся 9-11 классов
по теме:
Учитель английского языка: Дегтярев Н.В.
Кавалерово 2008 г.
План-конспект урока
Тема урока: Виртуальное путешествие по городам США.
Цели урока:
-
Совершенствовать речевые навыки на основе текстов страноведческого характера.
2. Совершенствовать навыки чтения с извлечением заданной информации
3. Развивать языковую догадку и зрительную память учащихся.
4. Воспитывать уважение к традициям США.
Оборудование: 11 компьютеров (кабинет ИВТ), локальная сеть, выход в Интернет.
Ход урока
Этапы урока |
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
I.Введение в урок Слайд № 1 |
Good morning! How are you? Are you ready for the lesson? Look at the screen and read the theme of our lesson all together. What does it mean in Russian? We have an unusual lesson today. You will make 3 presentations. |
I am OK. We are good. Yes we are. All together: “USA cities virtual tour?” «Виртуальное путешествие по городам США» |
Слайд № 2 |
What do we expect to learn at the lesson?
|
|
Слайд № 3 |
Plan of the lesson:
|
|
II. Речевая зарядка. Слайд № 4 |
Answer my questions:
|
P1: 50 states Washington D.C. In New York Atlanta Disney Land Chicago |
Слайд № 5 |
The next task. Match the cities and the pictures! |
P1: 1 C P2: 2 A P3: 3 B |
Слайд № 6 |
Lets read the next slide! Use the vocabulary on the hand-outs, please (учитель раздает листы со словами) |
|
Слайд № 7 |
And now let’s read how to make the presentation.
Description, population, general characteristics.
Where the city is located, what cities are nearby.
When the city was founded, under which circumstances.
What places of interest you can enjoy there. |
|
Слайд № 8 |
As the example look at the screen! Here is the slide about Las Vegas. |
|
Слайд № 9 |
How to find the sites on the internet? Orlando, Florida http://www.usatourist.com/english/places/florida/orlando.html New Orleans, Louisiana http://www.usatourist.com/english/places/louisiana/neworleans.html http://www.usatourist.com/english/places/louisiana/attractions.html Chicago, Illinois http://www.usatourist.com/english/places/illinois/chicago.html |
|
Слайд № 10 |
Let’s read the conditions of our work!
|
|
Слайд № 11 |
OK. Let’s begin our work! Good luck! |
Уч-ся выполняют презентации |
Презентация “Optical illusions” |
All the rest, my dear guests! Let’s have fun! презентация «Оптические иллюзии» |
|
Слайд № 12 |
And now let’s listen to the presentations! But, While listening, make notes to decide what city you would like to visit and why. Name at least 3 reasons. |
Учащиеся выступают со своими презентациями |
Слайд № 13 |
Discussion! Express your opinion on the question – what city would you like to visit and why? Name at least 3 reasons. |
|
Слайд № 14 Подведение итогов |
Ad now the results of our lesson:
Thank all of you for your work! |
|
- Вебинар «Игровая деятельность, направленная на развитие социально-коммуникативных навыков дошкольников: воспитываем эмпатию, развиваем умение договариваться и устанавливать контакты, осваиваем способы разрешения конфликтных ситуаций»
- Вебинар «Детская агрессия: нейроигровые приемы обучению саморегуляции, способам выражения гнева в приемлемой форме, формирование позитивных качеств личности»
- Вебинар «Основные правила и способы информирования инвалидов, в том числе граждан, имеющих нарушение функции слуха, зрения, умственного развития, о порядке предоставления услуг на объекте, об их правах и обязанностях при получении услуг»
- Международный вебинар «Формирование креативного мышления как элемента функциональной грамотности на уроках литературного чтения в начальной школе»
- Международный вебинар «Рисование ватными палочками как нетрадиционная техника рисования и метод коррекции психических состояний дошкольников»
- Международный вебинар «Решение задач речевого развития детей в программе “Социокультурные истоки”: работаем в соответствии с ФГОС ДО и ФОП ДО»